BIK

BIK – działanie Biura Informacji Kredytowej

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją gromadzącą i udostępniającą dane o historii kredytowej Polaków. Do BIK trafiają informacje przekazywane przez wszystkie instytucje działające na polskim rynku kredytowym, czyli banki, SKOK-i, firmy pożyczkowe, parabanki. BIK jest więc największym zbiorem danych o klientach indywidualnych i przedsiębiorcach w zakresie zaciągniętych przez nich zobowiązań finansowych. Jak dokładnie działa Biuro Informacji Kredytowej i na co wpływa?

Czym jest BIK?

BIK jest instytucją powołaną na postawie art. 105 ust. 4 Prawa bankowego. Zgodnie z prawem jest uprawniona do przetwarzania danych stanowiących tajemnicę bankową. Działanie tej instytucji finansowej ma na celu pomóc bankom i SKOK-om, w szczególności ułatwić ocenę zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców. Prawo bankowe ściśle określa zasady działania Biura Informacji Kredytowej.

Jeśli posiadasz negatywną historię kredytową, sprawdź ofertę chwilówek bez BIK, oferowanych przez parabanki.

Jak działa Biuro Informacji Kredytowej?

Działanie BIK opiera na gromadzeniu wszystkich informacji dotyczących kredytów zaciąganych w instytucjach udzielających kredytów i pożyczek. Informacje te zarówno są pozytywne, jak i negatywne. Dane pozytywne to te mówiące o kredytach spłacanych terminowo, które tworzą poprawną historię kredytową i ułatwiają w przyszłości zaciągnięcie zobowiązania w banku czy firmie pożyczkowej. Dane negatywne to te informujące o kredytach niespłacanych lub spłacanych z dużym opóźnieniem. W bazach biura na podstawie danych powstają specjalne raporty indywidualne dla każdego kredytobiorcy. Korzystają z nich firmy finansowe przy analizowaniu zdolności kredytowej. Osoby mające zbyt małą zdolność kredytową, może skorzystać z pożyczek pod zastaw.

Zasady działania baz Biura Informacji Kredytowej

Dane spływające do BIK nie są w żaden sposób modyfikowane. Instytucja jest jedynie ich administratorem. Informacje znajdujące się w bazie aktualizowane są raz w tygodniu. Nowe dane spływają do Biura Informacje Kredytowej maksymalnie 7 dni po jakiejkolwiek zmianie w kredycie, czyli po spłacie raty, wystąpieniu zaległości, spłacie całego kredytu. Gromadzone w bazach informacje przechowywane są przez 5 lat. Jeśli spłaciło się kredyt w terminie, to informacja nie jest podawana instytucjom finansowym, chyba że wyraziło się na to zgodę.

Osoby, które mają problem ze spłatą swoich pożyczek, mogą skorzystać z kredytu konsolidacyjnego chwilówki, by nie wpaść w długi.

BIK nie decyduje o przyznaniu kredytu

Osoby ubiegające się o pożyczki pozabankowe lub kredyt powinny pamiętać, że to nie BIK decyduje o przyznaniu wsparcia. Instytucja ta pełni jedynie rolę pomocniczą i jej działanie ogranicza się do przekazania bankowi informacji i historii pożyczkowej. Przed wydaniem decyzji bank lub firma pożyczkowa sama dokonuje oceny ryzyka udzielenia wsparcia. Robi to na podstawie dwóch czynników: dotychczasowej historii dostarczanej przez BIK i oceny aktualnej zdolności kredytowej.

About the author

Secured By miniOrange