Czy konto młodzieżowe jest dobrym rozwiązaniem dla nastolatka?

Założenie konta młodzieżowe z pewnością jest pomysłem, który warto rozważyć. To pierwszy krok do tego, aby dziecko nauczyło się zarządzać swoimi pieniędzmi.

Dla kogo jest konto młodzieżowe?

Konto młodzieżowe można założyć tym dzieciom, które ukończyły 13 lat. Konto może założyć jedno z rodziców dziecka. To rodzic podpisze z bankiem umowę na prowadzenie konta. Aby umowa mogła zostać zawarta rodzic powinien posiadać przy sobie dowód osobisty. Do tego dziecko musi posiadać legitymację szkolną. Oba te dokumenty należy ze sobą zabrać do banku. Konto młodzieżowe można założyć w dowolnym banku, ale opcją najbardziej wygodną jest założenie go w tym samym banku, w którym jedno z rodziców ma rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. W niektórych bankach, aby założyć konto młodzieżowe nie trzeba udawać się do oddziału banku, można je założyć korzystając ze strony internetowej banku.

Na co zwrócić uwagę?

Rodzice, którzy szukają rachunku młodzieżowego dla swojego dziecka powinni zwrócić uwagę, czy bank nie stawia dodatkowych warunków. Niektóre banki wymagają, aby konto młodzieżowe było co miesiąc zasilane określoną kwotą. Warto więc przed podpisaniem umowy dowiedzieć się, jaką minimalną kwotą konto trzeba zasilać

Jakie transakcje dziecko może wykonywać?

Młodzieżowy rachunek bankowy umożliwia wykonywanie takich samych transakcji jak rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, którego właścicielami są osoby dorosłe. Dziecko może więc dokonywać z niego przelewów oraz zakładać lokaty. Do rachunku młodzieżowego bank może wydać również kartę płatniczą. Młody człowiek będzie więc mógł dokonywać wypłat w bankomacie i płacić za zakupy w sklepie. W dobie bankowości mobilnej będzie mógł także obsługiwać swoje konto z telefonu komórkowego.

Czy kartę płatniczą dziecka trzeba ubezpieczyć?

Może się zdarzyć, że karta zostanie dziecku skradziona. Jeżeli kradzież zostanie zgłoszona, to bank odpowiada za transakcje, których wartość przekracza kwotę 150 euro. Aby bank ponosił odpowiedzialność także za mniejsze kwoty, kartę należy ubezpieczyć. W takim przypadku bank poniesie odpowiedzialność za wszystkie nieuprawnione transakcje już od momentu, kiedy zostanie poinformowany o kradzieży karty.
Konto młodzieżowe to dobre rozwiązanie, szczególnie kiedy nastolatek wyjeżdża sam na wakacje. Można je założyć w większości banków. Opłaty za prowadzenie konta są minimalne, niektóre banki oferują prowadzenie konta młodzieżowe za darmo. W sporej ilości banków nie są naliczane także opłaty za kartę płatniczą lub są one bardzo niskie.

About the author

Secured By miniOrange