Ostatnie lata to bardzo dynamiczny wzrost wartości i postęp sektora pozabankowe. Dotyczy to w szczególności pożyczek pozabankowych, które rozwinęły się w sposób, którego chyba nawet najwięksi optymiści nie byliby w stanie przewidzieć. Z takiej oferty korzystają nie tylko osoby zadłużone. Banki mogą odmówić kredytu np. ze względu na rodzaj zatrudnienia. W takiej sytuacji pozostają pożyczki pozabankowe.
Pożyczki pozabankowe
Chociaż pożyczki pozabankowe istnieją w polskiej i międzynarodowej przestrzeni stosunkowo długo. Jednak dopiero ostatnie lata i przemiany społeczno-ekonomiczne sprawiły, że moda na pożyczanie pieniędzy nie tylko od banków tak szybko się rozwinęła. Na pewno nie wszyscy klienci sięgający po szybkie pożyczki z firm pozabankowych robią to świadomie porównując ofertę parabanku z bankiem. W większości przypadków klientami takich podmiotów są osoby, które z różnych względów nie mogą otrzymać kredytu od żadnego banku. Jakie mogą być tego przyczyny?
Szybkie pożyczki – nie tylko dla zadłużonych
Odmowę udzielenia kredytu otrzymują nie tylko osoby zadłużone. Często już sam status zatrudnienia może dyskwalifikować przed bankiem osobę, która de facto nie jest zadłużona i ze spłatą miesięcznej raty nie będzie mieć żadnych problemów. Duże problemy z otrzymaniem kredytu na wyższą kwotę ma duże rzesza obywateli. Są to osoby pracuje na umowę o dzieło albo zlecenia. Nie brakuje także grupy samo zatrudnionych albo zarabiających z tytułu posiadanych gruntów czy spadku. Klienci bez stałego zatrudnienia mają często poważne problemy z otrzymaniem kredytu i muszą dostarczyć wiele dodatkowych dokumentów.
Pożyczki bez zaświadczeń
Nie dziwi więc, że w takiej atmosferze większość klientów nie chce użerać się z bankami i wybiera prostsze i skuteczniejsze rozwiązania. Parabanki oferują coraz częściej również chwilówki online i nie oczekują praktycznie żadnych dokumentów. Jeśli firma pożyczkowa ma wątpliwości, prosi klienta o dostarczenie skanu dokumentu poświadczającego zarobki drogą elektroniczną. Jest to jednak rzadkością. Zazwyczaj wystarcza oświadczenie klienta o wysokości dochodów. Firma pożyczkowa nie oczekuje od niego dokumentów i zaświadczeń potwierdzających ten stan. Natomiast sama forma zatrudnienia ma dla takich firm już tylko drugorzędne znaczenie, lub nie ma go w ogóle. Klienci są więc bardzo wyraźnie zachęcani do wprowadzania własnych danych w proste formularze wniosków pożyczkowych online.