pożyczka pod zastaw

Zasady udzielania pożyczek pod zastaw

Pożyczka pod zastaw to rozwiązanie dla osób, które nagle popadły w niespodziewane kłopoty finansowe, a ich zdolność finansowa nie jest najlepsza. Stanowi ona łatwy sposób na pozyskanie funduszy i to często niemałych. Obecnie na rynku najpopularniejsze są pożyczki pod zastaw samochodu lub nieruchomości. Na czym one polegają i jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę pod zastaw?

Czym jest pożyczka pod zastaw?

Pożyczka pod zastaw opiera się na przydzielaniu przez parabank finansowania, którego zabezpieczeniem jest pojazd, nieruchomość lub inne wartościowe aktywa. W przypadku, gdy pożyczkobiorca nie wywiązuje się terminowo z obowiązku spłaty, to pożyczkodawca ma prawo przejąć zastawioną rzecz na własność.

Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić by otrzymać chwilówkę.

Pożyczka pod zastaw – dla kogo?

Pożyczka pod zastaw jest usługą dedykowaną przede wszystkim osobom z niską zdolnością kredytową. Mają one duży problem z przejściem standardowej weryfikacji firmy pożyczkowej w bazach dłużników (BIK i KRD). a także potwierdzeniem, że będą w stanie spłacić swój dług w terminie. Dzięki ustawieniu zastawu parabanki nie wymagają zazwyczaj zaświadczeń o zatrudnieniu, uzyskiwanych dochodach, czy pozytywnej historii w BIK.

Rodzaje pożyczki pod zastaw

Pożyczka pod zastaw może mieć różny wymiar – wszystko zależy od tego, jaki przedmiot chce się zastawić. Najpopularniejsze są pożyczki pod zastaw samochodu. Na drugim miejscu plasują się pożyczki pod zastaw nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że niektóre firmy pożyczkowe udzielają wsparcia finansowego w oparciu o zastaw biżuterii, sprzętów RTV i AGD, elektroniki, zegarków. Ogólną zasadą jest to, że wysokości udzielonego wsparcia nie może być wyższa niż 80% wartości zastawionej rzeczy. Należy też pamiętać, że przedmioty mające stanowić zabezpieczenie muszą często spełnić wyśrubowane warunki. I tak np. firmy pożyczkowe pod zastaw biorą tylko samochody nie starsze niż 12 lat, z aktualnymi badaniami technicznymi i wykupioną polisą ubezpieczeniową. Wszystkie informacje dotyczące zabezpieczenia, jego zwrotu oraz spłaty zobowiązania, muszą zostać zawarte w umowie pożyczki.

Formalności przy pożyczkach pod zastaw

Parabanki starają się, aby formalności przy pożyczkach pod zastaw były jak najmniejsze. Środki zaś, są wypłacane  jak najszybciej – jednak niektórych procedur nie się przyspieszyć. Przy pożyczce z zastawem samochodu konieczne jest dopisanie firmy pożyczkowej jako współwłaściciela dowodu rejestracyjnego w odpowiednim wydziale komunikacji. Natomiast kiedy zabezpieczeniem jest nieruchomość, niezbędny jest wpis do hipoteki.
To, jakie formalności będą niezbędne i jak przebiega cała procedura udzielania pożyczki pod zastaw, zawsze wynika z indywidualnych wymogów parabanku. Zanim więc rozpocznie się procedurę, warto dowiedzieć się więcej o sprawności firmy pożyczkowej i jej wymaganiach – szczególnie jeśli zależy nam na otrzymaniu gotówki w krótkim czasie.

About the author

Secured By miniOrange